Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 411

Bądźmy czujni!

29.11.2018

W środę 28 listopada br. na targowisku miejskim odbył się pokaz edukacyjno-ekologiczny, zorganizowany przez Krajową Izbę Kominiarzy, przy współudziale Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, Starosty Powiatu Garwolińskiego, Burmistrza Miasta Garwolina oraz Wójta Gminy Garwolin w ramach walki z problemem zanieczyszczenia powietrza.

W trakcie pokazu kominiarze przeprowadzili pokaz palenia w piecach węglowych tzw. metodą „od góry”. Metoda ta pozwala na znaczne zmniejszenie ilości pyłów, które emitowane są do atmosfery w wyniku spalania węgla. Palenie „od góry” jest przy tym bardziej ekonomiczne, pozwala na zmniejszenie ilości zużywanego opału, i tym samym znaczne oszczędności finansowe. Mirosław Antos, wiceprezes Krajowej Izby Kominiarzy podkreślał, że ważne jest regularne czyszczenie przewodów kominowych a także zachęcał do montażu czujek tlenku węgla.  

Dziś zaprezentowaliśmy zagrożenia jakie towarzyszą ogrzewaniu naszych domów, mieszkań w sezonie grzewczym, zagrożenia głównie ze strony tlenku węgla, ale też zagrożenia pożarowe, ponieważ jeżeli mamy w domu urządzenia grzewcze, to zawsze jest ryzyko powstania pożaru. Zaprezentowaliśmy czujki tlenku węgla i dymu, które we wczesnej fazie mogą nas ostrzec przed  zagrożeniem, szczególnie jeżeli chodzi o tlenek węgla, ponieważ nie jesteśmy w stanie wykryć jego obecności - jest to gaz bezwonny, bezbarwny. Jedyną możliwością wykrycia go jest wyposażenie pomieszczenia w czujkę – mówi st. kpt. Tomasz Biernacki z KP PSP w Garwolinie.

Podczas pokazu strażacy przeprowadzili również pokaz gaszenia palącego się tłuszczu. Pierwsza myśl jaka nam przychodzi do głowy, to gaszenie wodą. Jest to bardzo zła decyzja.- podkreślał kapitan. Woda w kontakcie z rozgrzanym tłuszczem prowadzi do jego nagłego wyrzutu z naczynia, w którym się znajduje, więc nie dość, że możemy doznać rozległych oparzeń to możemy doprowadzić do powstania pożaru. Najlepszą metodą w warunkach domowych jest przykrycie takiego naczynia przykrywką i działamy na zasadzie odcięcia dopływu powietrza, ale nie możemy zbyt szybko tej pokrywki zdjąć, ponieważ dotrze znowu tam tlen i płomień pojawi się ponownie. Do momentu ostygnięcia oleju pokrywka powinna znajdować się na naczyniu.

Więcej informacj na temat kampanii na stronie:

https://www.straz.gov.pl/porady/Czujka_na_strazy_Twojego_bezpieczenstwa_

Burmistrz Zaprasza

Marzena Świeczak
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.