Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 407

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

13.11.2018

Garwolińskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej koncelebrowanej przez proboszczów trzech garwolińskich parafii: prepozyta ks. Ryszarda Andruszczaka, ks. Stanisława Małka i ks. Andrzeja Lemieszka. Mszy św. przewodniczył w imieniu biskupa ks. dr Jarosław Ruciński.

Prosząc o odprawę mszy świętej w intencji Ojczyzny Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski mówił:  Przy okazji dzisiejszego święta, przypominamy przeszłość, mówimy o teraźniejszości i patrzymy czujnie w przyszłość Na zakończenie mszy świętej ks. Ryszard Andruszczak zaapelował do zebranych: Bądźmy dzisiaj dumni i radośni. Wznieśmy nasze głowy i oczy tak wysoko, jak szybuje nasz orzeł biały, bo jest to najpiękniejsze i najwspanialsze święto, które powinno nas napawać dumą i radością.

Po nabożeństwie na placu przykościelnym poświęcono pomnik, którzy przypomina rocznice: 100-lecie odzyskania niepodległości, 200-lecie diecezji siedleckiej, 250-lecie Konfederacji Barskiej i 600-lecie garwolińskiej parafii. Ten wyjątkowy pomnik został stworzony z płyt, którymi wyłożone były schody kolegiaty. Krzyż oraz pasyjka, użyte do zwieńczenia pomnika, zostały odnalezione na cmentarzu, a następnie poddane renowacji.

Pochód pod pomnik na skwerze Józefa Piłsudskiego miał również uroczystą oprawę: uczestników poprowadziła orkiestra dęta z Garwolina oraz harcerze niosący 15-metrową biało-czerwoną flagę. W samo południe, tak jak w innych miejscowościach w Polsce i na świecie zgromadzeni odśpiewali uroczyście hymn. Na pamiątkę wyjątkowego jubileuszu na pomniku upamiętniającym pobyt marszałka Piłsudskiego umieszczono Orła Niepodległości. Symbolicznego odsłonięcia dokonał prof. Zbigniew Gnat-Wieteska oraz przedstawiciel kombatantów Marian Cabaj. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, na skwerze rozpoczął się piknik niepodległościowy.

Na zgromadzonych licznie mieszkańców miasta i powiatu czekało wiele atrakcji. Organizatorzy przygotowali wystawy zdjęć: „Tak powstawała Niepodległa”, „Garwolin w latach odzyskania niepodległości”, a także wystawę dokumentującą  wydarzenia, które odbyły się w garwolińskich przedszkolach w ramach programu „Garwolin dla Niepodległej”. Członkowie Stowarzyszenia im. 1 Pułku Strzelców Konnych zaprezentowali ekspozycje nawiązujące do historii pułku a Zespół Szkół nr 2 przygotował słodkości i atrakcje dla dzieci. Na scenie Chór Garwolina oraz orkiestra dęta z Trąbek wykonali koncert „Serce w plecaku”, który spotkał się z gorącym odbiorem publiczności. Na scenie wystąpili także finaliści festiwalu piosenki patriotycznej Maria Lesisz z Żelechowa i Wojciech Mańkowski z Maciejowic.

Wiele osób fotografowało się w pamiątkowej ramce, składało podpisy w wielkiej księdze „Garwolin dla Niepodległej”, na dzieci czekały atrakcje na stoisku Centrum Sportu i Kultury. Podczas pikniku można było otrzymać książkę z autografem Pawła Ajdackiego – autora najnowszej publikacji wydanej przez Starostwo Powiatowe pt. „Powiat garwoliński. Pałace, dwory, folwarki”.

Nie zabrakło również ciepłej grochówki i kiełbasek z ogniska serwowanych przez Centrum Sportu i Kultury a także słodkiej niespodzianki na koniec pikniku w postaci 16-kilogramowego tortu, który rozszedł się błyskawicznie.

Popołudniu i wieczorem w sali widowiskowej CSiK Teatr Rękawiczka wystawił spektakl „Polska Gęś Zielona”, po którym zgromadzeniu udali się do sali konferencyjnej (dawnej kawiarence „Na górce”) Domu Kultury by wspólne pośpiewać pieśni patriotyczne. Wieczór zakończyła sztuka „Sen Nocy Letniej” w wykonaniu Teatru O!Mamy.

Burmistrz Zaprasza

Marzena Świeczak
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.