Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 380

Powiatowo-Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego

16.08.2018

15 sierpnia przypadała 98. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, w wyniku której wojska polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odparły w 1920 roku nawałnicę bolszewicką. W rocznicę zwycięstwa już od czasów II Rzeczpospolitej święciło się w tym dniu Święto Wojska Polskiego. W okresie PRL zostało ono wyrugowane przez komunistów, przywrócono je dopiero w 1992 roku.

W dniu 15 sierpnia mieszkańcy miasta i powiatu rozpoczęli świętowanie mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawionej w garwolińskiej kolegiacie.. W trakcie homilii, ks. kanonik Edmund Szarek, podkreślał, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach 1920 roku. Po zakończeniu Eucharystii, uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Po odegraniu hymny przez orkiestrę OSP głos zabrał Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski. Przypominając wydarzenia tamtych lat, które również odbywały się na terenie Garwolina i Powiatu Garwolińskiego, podkreślał, jak ważna jest pamięć o wszystkich, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Starosta przypomniał również o pracy na rzecz dobra wspólnego, docenieniu wolności i patriotyźmie.

Po złożeniu kwiatów przez delegacje, uczestnicy przeszli do Centrum Sportu i Kultury, gdzie Stanisław Górka wraz z Zbigniewem Rymarzem przygotowali program artystyczny „Piosenka w drodze do Niepodległej”.

Przedstawiciele władz samorządowych złożyli także kwiaty pod miejscami pamięci związanymi z walkami żołnierskimi: cmentarzu wojennym, na cmentarzu parafialnym, pod pomnikiem poświęconym 14 DP gen. ppor. Daniela Konarzewskiego a także pod tablicą poświęconą ludowcom umieszczona na budynku Banku Spółdzielczego.

Organizatorami oficjalnych uroczystości byli: Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie ppłk mgr inż. Sławomir Głowiński, Zarząd Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Garwolinie oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie i Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

 

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.