Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 377

Uroczyście obchodzono jubileusz 600-lecia parafii w Garwolinie

07.08.2018

Obchody jubileuszu 600-lecia parafii w Garwolinie rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji księdza biskupa Kazimierza Gurdy odprawioną w kolegiacie pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Ważnym momentem podczas eucharystii było odczytanie przez Kanclerza diecezji siedleckiej ks. Jan Babika Dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu Stolicy Apostolskiej w sprawie ustanowienia św. Anny patronką miasta.

W homilii biskup radomski ks. Henryka Tomasika przypomniał dzieje parafii a także kult św. Anny, który trwał wśród mieszkańców miasta od niepamiętnych czasów. O oprawę mszy, w której udział wzięli liczni dostojnicy kościelni, zadbał Chór Miasta Garwolina.

Po uroczystej mszy świętej dokonano odsłonięcia i poświęcenia stojącego przed kolegiatą pomnika św. Anny – już oficjalnej patronki miasta. Następnie, na placu przy plebanii zostały posadzone pamiątkowe dęby, nazwanych imionami biskupów siedleckich, wybranych w latach 1918-2018.

Dąb o imieniu bp: Henryka Przeździeckiego posadzili Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i Poseł na Sejm Grzegorz Woźniak. Dąb Ignacy nazwany na cześć bp Ignacego Świrskiego posadził ks. biskup Zbigniew Kiernikowski, dąb Jan nazwany na cześć bp Jana Mazura posadził ks. biskup Henryk Tomasik, dąb na cześć bp. Jana Wiktora Nowaka posadził ks. biskup irkucki Cyryl Klimowicz, po posadzenia dębu Zbigniew, na cześć ks. bp Zbigniewa Kiernikowskiego zaproszono przedstawicieli samorządu: Burmistrza Miasta Tadeusza Mikulskiego, Zastępcę Burmistrza Marzenę Świeczak, Starostę Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego i Wicestarostę Urszulę Zadrożną. Po posadzenia ostatniego dębu nazwanego na cześć biskupa Kazimierza Gurdy zaproszono księży pochodzących z Garwolina.

Wszyscy uczestnicy uroczyści mogli skorzystać z posiłków przygotowanych przez mieszkańców miejscowości wchodzących w skład parafii. Tej wyjątkowej niedzieli w Garwolinie wystąpili również lokalni artyści: Garwoliński Sekstet Kameralny, Orkiestra Dęta OSP Garwolin, Teatr Muzyczny „Od Czapy”, zespół Fanatycy z KLO w Garwolinie oraz Schola wychowanków ks. Józefa Szajdy. W ogrodzie przy plebanii można także oglądać wystawę fotografii, przygotowaną na jubileusz parafii przez portal Garwolin.org. Na pamiątkę jubileuszu przygotowano również pamiątkową publikację „600 lat parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie”. Świętowanie zakończył Apel Jasnogórski, który odbył się po godzinie 21.00 na placu parafialnym.

Organizatorami wydarzenia byli: kolegiata garwolińska, Urząd Miasta Garwolina, Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, nad bezpieczeństwem uczestników czuwały strażacy z OSP i policja.

Burmistrz Zaprasza

Marzena Świeczak
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.