Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 355

Śp. Bogumiła Szeląg wyróżniona tytułem Zasłużony dla Miasta Garwolina

05.06.2018

Podczas posiedzenia Rady Miasta w dniu 30 maja 2018 r. Rada Miasta podjęła jednogłośnie uchwałę nadającą pośmiertnie Bogumile Szeląg tytuł „Zasłużony dla Miasta Garwolina.

Jak napisano w uzasadnieniu: „Bogumiła Szeląg urodziła się 3 marca 1938 r. w Lublinie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1960 r. podjęła studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Swa karierę zawodową rozpoczęła jako nauczyciel szkoły rolniczej w Sobieszynie. Bogumiła Szeląg była pedagogiem. Od 1970 do 1977 roku pełniła funkcję dyrektora Zasadniczej Szkoły Drobiarskiej i Technikum Hodowlanego w Miętnem, gdzie pod jej kierownictwem wybudowana została nowoczesna placówka. Dzięki skutecznemu działaniu i uporowi Bogumiły Szeląg, szkoła nie tylko przetrwała, ale osiągnęła status największego i najbardziej znanego w Polsce Zespołu Szkół Rolniczych. W 1978 roku jako nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem zorganizowała najsilniejszą w garwolińskiej oświacie sekcję NSZZ Solidarność. Następnie, stając wraz z młodzieżą w obronie krzyży usuwanych z sal lekcyjnych, wpisała się na stałe w dzieje i historię placówki. W związku z tymi wydarzeniami nazwisko Pani Bogumiły Szeląg widnieje w Instytucie Pamięci Narodowej w katalogu osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego.

W swym życiu bez reszty poświęciła się dzieciom i młodzieży, kierując się ich dobrem. Jak mówiła: „Ja dawno temu otrzymałam wsparcie, więc na zasadzie oddaj dobro, które otrzymałeś, pomagam dzieciom”. Z tym przekonaniem, mając w perspektywie pożegnanie się ze szkołą i młodzieżą, w dniu 27 lutego 1997 roku powołała do życia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Garwolinie, w którym od początku pełniła funkcję Prezesa Zarządu. Pierwowzorem dla utworzonej organizacji było Warszawskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Gniazdo”, kierowane przez Alinę Janowską, którą Pani Bogumiła Szeląg wielokrotnie zapraszała i gościła w progach „Przystani”.

Zakładając Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Bogumiła Szeląg za główny cel wyznaczyła sobie pomoc dzieciom potrzebującym wsparcia w pokonywaniu problemów szkolnych, rodzinnych i społecznych. Działała w przekonaniu, że pomoc udzielana dzieciom i rodzinom pozytywnie wpłynie na ich postawy, aspiracje szkolne i życiowe. Wierzyła, iż prowadzona profilaktyka środowiskowa uchroni podopiecznych od wchodzenia w grupy nieformalne, podniesie ich poczucie własnej wartości i ułatwi wejście w dorosłe życie.Inicjatywa założenia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom była ogromnym przedsięwzięciem, które owocuje do dziś. Stowarzyszenie jest bowiem najprężniej działającą tego typu instytucją nie tylko w mieście, ale i na terenie powiatu. Stowarzyszenie prowadzi codzienne zajęcia edukacyjno-wychowawcze i socjoterapeutyczne, zajęcia warsztatowe z rodzicami, dożywianie dzieci a także udziela pomocy materialnej.

Bogumiła Szeląg za swoją życiową postawę, walkę i ogromne serce otrzymała szereg zaszczytnych odznaczeń:

  • Medal Benemerenti - przyznany przez papieża Jana Pawła II za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła Katolickiego;
  • Medal Pro Ecclesia et Pontiffice (dla Kościoła i Papieża), przyznany przez papieża Benedykta XVI za obronę protestującej młodzieży;
  • Order Odrodzenia Polski przyznany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego;
  • Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego;
  • Medal Polskiej Niezapominajki – przyznany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Bogumiła Szeląg zmarła 14 marca 2018 r. W dniu pogrzebu została określona jako osoba, która „Żyła skromnie, ale przecież niezwykle twórczo. Była cicha, a przecież wywierała silny wpływ na życie tak wielu ludzi. Nie narzucała się, a przecież pozostawała niezastąpiona i wręcz niezbędna…”

Medal odebrała Olga Szeląg, siostra śp. Bogumiły Szeląg. Medal wręczył Burmistrz Miasta Tadeusz Mikulski i Przewodniczący Rady Miasta Garwolina Marek Jonczak.

 

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.