Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 349

Święto 1. Pułku Strzelców Konnych

14.05.2018

Dwudniowe obchody święta 1. Pułku Strzelców Konnych (stacjonującego w Garwolinie w latach 1923-1939) rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegacje pod pomnikiem 1.PSK przy Sądzie Rejonowym - dawnym budynkiem sztabu pułku. Następnie odbyła się akademia okolicznościowa w szkole podstawowej nr 2 im. 1. Pułku Strzelców Konnych. Młodzi artyści przybliżyli zebranym historię pułku, zachęcali do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. W spotkaniu udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Markiem Jonczakiem i radnymi, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski. Przedstawiciele firm i instytucji, samorządowcy oraz najważniejsi goście - przedstawiciele rodzin żołnierzy 1. PSK. Na ręce Andrzeja Szenajcha i Ewy Wojciechowskiej starosta złożył podziękowania rodzinom żołnierzy, oraz wręczył pamiątkowe upominki.

W planie sobotnich uroczystości znalazł się także przejazd formacji konnych i pojazdów zabytkowych ulicami miasta, którego trasa w tym roku biegła szklakiem miejsc pamięci związanych z historią 1. PSK. Uczestnicy z Koszar udali się pod kolegiatę, by złożyć kwiaty pod tablicą poświęconą chorążemu Narcyzowi Witczak-Witaczyńskiemu. Wiązankę złożono także pod kamieniem upamiętniającym pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie w 1920 roku. 

Spod kolegiaty korowód udał się na tereny rekreacyjne Zarzecze, gdzie odbył się piknik kawaleryjski. Organizatorzy przygotowali ognisko, kiełbaski z grilla, zadbali także o strawę dla ducha: na scenie amfiteatru wystąpił Chór Miasta Garwolina wraz z orkiestrą z Trąbek z koncertem pieśni żołnierskich.  

Polowa msza święta, odprawiona na terenie OSP Leszczyny rozpoczęła drugi dzień Święta 1. Pułku Strzelców Konnych. Po nabożeństwie z krótkim koncertem wystąpiła Orkiestra z OSP Garwolin, następnie uczestnicy podziwiali, bardzo przez wszystkich lubiane, pokazy kawaleryjskie i pokazy musztry.
Imprezami towarzyszącymi były: bieg ułański w ramach Grand Prix Ziemi Garwolińskiej, III Otwarty Turniej Strzelecki o puchar posła Grzegorza Woźniaka, II Kawaleryjski Turniej Piłki Nożnej.

Tegoroczne Święto 1. Pułku Strzelców Konnych zorganizowało Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. PSK w Garwolinie, patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta Tadeusz Mikulski i Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski. Partnerami w obchodach byli: Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, portal Garwolin.org, OSP Leszczyny, Truchtacz.pl. Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.