Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 348

Garwolin na 5 miejscu w w rankingu: "Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2017

11.05.2018

Podczas  konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”, która odbyła się 10 marca br. w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowano wyniki rankingu zrównoważonego rozwoju jst dla województwa mazowieckiego.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik uhonorował dyplomami przedstawicieli najdynamiczniej rozwijających się miejscowości na Mazowszu w trzech kategoriach – gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy miejskie.

W kategorii gmin miejskich miasto Garwolin uplasowało się na wysokim 5 miejscu. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, a kolejne: Płock i Podkowa Leśna. Za Garwolinem sklasyfikowane zostały Pruszków (6) , Siedlce (7), Mława 8 , Płońsk 9 , Ciechanów 10.

Samorządy oceniano za pomocą 15 różnych zmiennych, które wyjaśniają najważniejsze obszary rozwoju gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska. Przykładem są m.in. wydatki majątkowe i inwestycyjne, na transport i łączność, procent dochodów własnych, liczba osób pracujących i bezrobotnych oraz podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców. Twórcy rankingu zwrócili uwagę na wzrost liczny podmiotów gospodarczych w naszym mieście i na dodatnie saldo migracji.

Ideą projektu, realizowanego przez zespół naukowców z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, którym kieruje prof. nzw. dr hab. Eugeniusz Sobczak jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promowanie najlepszych przykładów w tym obszarze. Badania prowadzone są od wielu lat na poziomie krajowym i regionalnym. Ich wyniki mają sprzyjać zarządom i społecznościom regionów i gmin w zarządzaniu rozwojem oraz podejmowaniu decyzji o alokacji środków z funduszy strukturalnych.

- Wierzę, że odniesiony sukces umocni wysoka pozycję liderów rozwoju, ale też będzie motorem napędowym do ich dalszego rozkwitu - gratulował zwycięzcom marszałek Adam Struzik.

Wyróżnienie dla Garwolin a odebrali w imieniu Burmistrza Miasta: sekretarz Cezary Tudek i radna Rady Miasta Marzena Świeczak.

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.