Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 345

Rada Miasta nadała tytuły Wandzie Bekierskiej i Józefowi Zającowi.

07.05.2018

Z wnioskiem o uhonorowanie pośmiertnie Wandy Bekierskiej wystąpiła Fundacja Meritum reprezentowana przez Zbigniewa Winiarka. Jak podkreśla wnioskodawca: „Jej pięknego życia w służbie innym: uczniom, harcerzom, żołnierzom, potrzebującym bliźnim, nie możemy zapomnieć. Wanda Bekierska pojawiła się w Garwolinie nie z wyboru, ale w wyniku ucieczki z Humania na Ukrainie przed bolszewicką nawałą w 1920 roku. W ziemstwie w Turaszczy, gdzie się wychowywała, miała guwernantkę, która mówiła po francusku, bona po niemiecku a pokojówka po rosyjsku; znajomość tych języków okazała się później bardzo przydatna. 1 września 1926 r rozpoczęła pracę w publicznej szkole powszechnej w Hucie Żelechowskiej i od tego czasu związała się z ziemią garwolińską do końca swojego życia. Szkoła, a potem harcerstwo i praca w świetlicy 1 Pułku Strzelców Konnych wypełniało jej życie do wojny. W czasie okupacji brała udział w tajnym nauczaniu, a w grudniu 1941 roku podjęła się wychowania trojga dzieci z Zamojszczyzny; jedną z nich opiekowała się aż do pełnoletności.”

Sylwetkę Wandy Bekierskiej wnioskodawca szeroko prezentuje na witrynie www.harcmistrz.pl, opracowanie można pobrać i wydrukować. 

Wyróżnienie odebrali Monika Kania-Piątkowska i Robert Kania – dzieci Eugenii Denis, którą w grudniu 1942 zaopiekowała się Wanda Bekierska. Postać pani Wandy Bekierskiej jest znana w Garwolinie a jej zasługi były na tyle cenne i cieszyły się uznaniem, iż w 1998 roku Rada Miasta Garwolina postanowiła nadać jej imię jednej z ulic Garwolina.

Z wnioskiem o wyróżnienie ś.p. Józefa Zająca wystąpili do Rady Miasta mieszkańcy miasta na czele z Wandą Nowicką. „Pełniąc odpowiedzialną funkcję skarbnika powiatu garwolińskiego, Józef Zając przyczynił się do realizacji wielu zadań i przedsięwzięć podejmowanych wspólnie przez samorząd miasta i powiatu. Był orędownikiem dobrze pojętej współpracy nie tylko samorządów powiatowego i miejskiego, ale również samorządu miasta i gminy Garwolin, zwłaszcza w latach 1998-2006, gdy pełnił mandat radnego Gminy Garwolin, oraz funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Jego wiedza, doświadczenie, uczciwość i skromność, a także wrażliwość i znajomość problemów mieszkańców powiatu garwolińskiego, w tym również mieszkańców miasta Garwolina przekładała się na pracę zawodową, stawiając go w gronie wzorowych samorządowców- ludzi oddanych swoim małym ojczyznom”- napisano we wniosku.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta został wręczony rodzinie przez Burmistrza Miasta Tadeusza Mikulskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Marka Jonczaka.

Zdjęcia z uroczystości autorstwa Fundacji Meritum można obejrzeć tutaj.

materiały prasowe/UM

Zdjęcia: UM/podlasie24

Burmistrz Zaprasza

Marzena Świeczak
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.