Logo Garwolin - Miasto  - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 320

NIE PALMY ŚMIECI

16.02.2018

W związku z pojawiającymi się skargami na jakość powietrza w Garwolinie (zwłaszcza w sezonie opałowym) Burmistrz Garwolina apeluje o zaniechanie spalania odpadów w domowych paleniskach oraz na ogniskach.

Spalanie odpadów powoduje nieodwracalne szkody dla środowiska i ludzi wdychających produkty spalania znajdujące się w dymie.  Trujące i szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne uwalniane podczas spalania tworzyw sztucznych, lakierowanych mebli, gumy, tkanin, a nawet zadrukowanego papieru zawierają:

 • smołę, ołów, kadm, tlenki siarki, furan i benzopireny – przy spalaniu gumy;
 • rakotwórcze dioksyny, powodujące również zaburzenia układu immunologicznego lub bezpłodność – powstają przy spalaniu tworzyw sztucznych czy lakierowanego drewna;
 • cyjanowodór, chlor i jego pochodne uwalniają się podczas spalania zadrukowanego
  i foliowanego papieru;
 • dwutlenek siarki powoduje zmiany w rogówce oka i prowadzi do skurczów oskrzeli;
 • tlenek węglaprowadzi do niedotlenienia mięśnia sercowego i mózgu, powstaje podczas spalania węgla niskiej jakości lub przy niewystarczającym dostępie tlenu;
 • tlenek azotudrażni spojówki, prowadzi do podrażnienia dróg oddechowych i chorób alergicznych;
 • ozonuszkadza drogi oddechowe, sprzyja chorobom płuc i oskrzeli;
 • pyły PM10, PM2,5 osiadają na płucach, krtani i gardle, drażnią śluzówki;
 • metale ciężkiemogą być przyczyną uszkodzeń narządów, sprzyjać alergiom, nowotworom, a nawet obniżać inteligencję i zaburzać koncentrację.

Oszczędności na opale powstałe wskutek spalania odpadów nie warte są ponoszenia ryzyka utraty zdrowia przez mieszkańców opalanego w taki sposób domu oraz jego sąsiadów. Spalanie odpadów jest zabronione i karalne. Nie da się tego procederu ukryć, gdyż na zewnątrz domu jest on widoczny i wyczuwalny. Wydobywające się z komina kłęby duszącego, drażniącego drogi oddechowe dymu, mającego kolor bladopomarańczowy lub czerwonawy to symptomy spalania odpadów – starych ubrań, plastikowych opakowań i innych wyrobów lub lakierowanego drewna. Z gumy powstaje czarny, śmierdzący dym z dużą ilością kłaczków sadzy.

Widząc takie dymy w sąsiedztwie nie bądźmy obojętni! Zwróćmy uwagę sąsiadowi, a jeśli to nie pomoże zgłośmy problem policji. Niezależnie od tego urzędnicy miejscy będą przeprowadzać wspólnie z policją kontrole spalanych materiałów. Za spalanie niedozwolonych materiałów grozi mandat od 20 do 500 zł. Uniemożliwienie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym – zgodnie z art. 225 par. 1 kodeksu karnego jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. Największą i nieuniknioną karą jest jednak utrata zdrowia. Nie wymierzajmy jej sobie, domownikom i sąsiadom.

Burmistrz Zaprasza

Marzena Świeczak
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.