Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 313

Pan Józef Siarkiewicz dołączył do grona wyróżnionych tytułem „Zasłużony dla Miasta Garwolina”.

31.01.2018

Rada Miasta Garwolina uchwałą nr LIII/302/2018 podjęła decyzję o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Miasta Garwolina” Panu Józefowi Siarkiewiczowi. Wniosek w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Bezpieczny Garwolin w grudniu 2017 r. Wcześniej akcję społeczną zapoczątkował na swoim profilu na facebooku Adam Grzegorz Makulec i spotkała się ona z dużym poparciem mieszkańców. Wniosek został jednomyślnie zaakceptowany przez Komisję Spraw Komunalnych i Porządku Publicznego a także  Komisję Spraw Społecznych i skierowany do Kapituły, która zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia. Ostateczną decyzję podjęła Rada Miasta na posiedzeniu w dniu 31 stycznia 2017 r. 

Józef Siarkiewicz, syn Stanisława i Stanisławy z Piesiewiczów urodził się 1 lipca 1926 roku w Garwolinie. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę rzemiosła w zakładzie stolarskim Antoniego Siarkiewicza, gdzie pracował jako czeladnik od pierwszego roku okupacji. Pogarszający się stan zdrowia spowodował, że nie mógł kontynuować pracy w zawodzie stolarza. Wówczas to otrzymał pracę w Zarządzie Drogowym w Garwolinie jako dozorca drogowy drogomistrza Ignacego Pułki. Po stracie ojca w 1946 roku jako najstarszy z synów uznał, że jego obowiązkiem jest zajęcie się gospodarstwem, rodziną, wychowaniem i dokształcaniem rodzeństwa. Rozpoczął naukę na Kursie Pedagogicznym w Rembertowie, tam też ukończył Liceum Pedagogiczne. Następnie podjął pracę jako urzędnik a później kierownik w Inspektoracie Oświaty w Referacie Opieki nad Dzieckiem gdzie był odpowiedzialny za prowadzenie akcji letniej dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu garwolińskiego. Pan Siarkiewicz już wtedy posiadał uprawnienia do nauki w szkole w klasach I-IV, a w razie braku obsady nauczycielskiej do nauczania innych przedmiotów. Zdecydował zatem, że po zakończaniu pracy w Inspektoracie Oświaty swoje życie zawodowe zwiąże ze szkołą, głównie jako nauczyciel fizyki, ale również chemii i matematyki. W zakresie nauczania fizyki swoje wykształcenie uzupełniał w Instytucie Kształcenia Nauczycieli. Początkowo znalazł zatrudnienie w Powiatowym Ośrodku Metodycznym jako instruktor fizyki i chemii, pracował również jako nauczyciel w Liceum dla Pracujących. Większość swojego życia poświęcił na pracę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Garwolinie. Ze szkolnictwem był związany przez 50 lat.

W uzasadnieniu podkreślono, że Pan Józef Siarkiewicz to osoba budząca powszechny szacunek i uznanie społeczności Garwolina. Dla kilku pokoleń swoich wychowanków był nie tylko zwykłym nauczycielem, ale przede wszystkim człowiekiem, który w wyjątkowy sposób umiał ukierunkować postawę młodego człowieka na wartości uniwersalne. Pan Józefa Siarkiewicza wyróżnia głęboka postawa patriotyczna, miłość do Garwolina i pielęgnowanie pamięci historycznej. Wyróżniony dba o przekazanie kolejnym pokoleniom swojej ogromnej wiedzy o ludziach, którzy tworzyli historię miasta, z potrzeby serca otacza opieką miejsca spoczynku bohaterów II wojny światowej spoczywających na cmentarzu parafialnym. Swoim aktywnym uczestnictwem w życiu społecznym miasta, daje przykład młodemu pokoleniu.

 

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Garwolina” przysługuje mieszkańcom miasta, którzy w sposób szczególny rozsławili Garwolin albo w inny wybitny sposób zasłużyli się miastu. Do tej pory w gronie wyróżnionych znaleźli się: Stanisław Buszta oraz odznaczeni pośmiertnie: Jan Piesiewicz - zasłużony samorządowiec, ks. Stanisław Maksymowicz - proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego, członkowie konspiracyjnego Hufca Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego - Roju „Orłów” Szarych Szeregów, którzy zginęli bądź zostali zamordowani w czasie II wojny światowej: Franciszek Baranowski ps. „Pocisk”, Henryk Dłużniewski ps. „Lech”, Jan Floriańczyk ps. „Wir”, Antoni Kotlarski ps. „Kot”, Stefan Maszkiewicz „Mak”, Antoni Mikulski ps. „Sęk”, Stanisław Mikulski ps. „Lis”, Zygmunt Różczka ps. „Dzięcioł”, „Jowisz”, Kazimierz Stachowiak ps. „Żubr”, Leon Strassmann, Ryszard Wieteska ps. „Jeż”, Zygmunt Wysokiński, Mieczysław Zarębski ps. „Sosna”, Zbigniew Zimny ps. „Orzeł”.

 

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.