Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 290

GARWOLIN Z TYTUŁAMI „SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI” I "LIDER WSPÓŁPRACY EDUKACYJNEJ"

11.12.2017

9 grudnia 2017 roku w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się Wielka Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji”. Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski już po raz siódmy odebrali certyfikaty akredytacyjne przyznane przez zespół ekspertów reprezentujących środowiska naukowe i czołowe polskie uniwersytety. Eksperci oceniali jakość i efektywność lokalnej polityki edukacyjnej. Certyfikatem wyróżniono te gminy i powiaty, które swoje zadania oświatowe realizują nowocześnie, innowacyjnie, z najwyższą troską o jakość kształcenia.

W tegorocznej, VII edycji Programu „Samorządowy Lider Edukacji” certyfikaty uzyskało 75 samorządów z całej Polski w tym Miasto Garwolin. Uzyskanie po raz kolejny tego prestiżowego wyróżnienia dowodzi, że działania samorządu w dziedzinie edukacji znacznie wykraczają poza obowiązki ustawowe i stawiają nasze miasto w gronie liderów lokalnych kształtujących politykę oświatową. Tytuł „Samorządowy Lider Edukacji” to potwierdzenie słusznie obranej drogi w działaniach samorządu miejskiego a także doping do dalszego rozwoju. Inwestowanie zarówno w bazę oświatową, sportową jak i rozwój młodych ludzi to główne kierunki polityki prospołecznej Garwolina. Nagrodę podczas gali odebrał Burmistrz Miasta Tadeusz Mikulski i Kierownik Wydziału Oświatowo-Społecznego Jadwiga Mańkowska.

W polityce lokalnej znaczenie oświaty powinno być priorytetowe z co najmniej trzech względów: oświata zawsze będzie konsumentem co najmniej połowy budżetu JST, korzystne i widoczne zmiany w edukacji są znaczącym czynnikiem zadowolenia społecznego i satysfakcji członków wspólnoty lokalnej, a oświata stanowi dla samorządu wielką szansę rozwoju cywilizacyjnego, szczególnie we współczesnych warunkach społeczno-gospodarczych. Gminy i powiaty, będące organami prowadzącymi dla szkół i placówek oświatowych, pełnią szczególnie istotną rolę w polskim systemie oświaty. Biorąc pod uwagę szeroki zakres zobowiązań JST wobec edukacji i środowiska ją tworzącego, sposób realizacji zadań oświatowych przez poszczególne samorządy – planowania związanych z nimi działań, diagnozowania problemów i budowania strategii ich rozwiązywania – ma fundamentalne znaczenie dla jakości edukacji.

- Wychodząc z takiego założenia, już po raz kolejny, w ramach Programu „Samorządowy Lider Edukacji”, poddaliśmy ocenie aktywność oświatową polskich gmin, powiatów i samorządnych województw. Staramy się w ten sposób nie tylko ewaluować JST, ale także identyfikować dobre praktyki i wartościowe rozwiązania w polityce oświatowej po to, by upowszechniać je w środowisku samorządowym jako innowacyjne, godne naśladowania, wzorcowe – mówi Grażyna Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.  – Wszystkim Laureatom pragniemy pogratulować sukcesów w dziedzinie lokalnej polityki oświatowej, w tym nowatorskich pomysłów, twórczych rozwiązań, oryginalnych projektów, zaangażowania w sprawy uczniów i nauczycieli oraz wrażliwości na problemy społeczne w sferze edukacji, które w warunkach reformowania oświaty stają się szczególnie ważne – dodaje.

Ideą Programu "Samorządowy Lider Edukacji", od pierwszej jego edycji w 2011 roku, jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. W Programie "Samorządowy Lider Edukacji" Komisja Ekspertów złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie (m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) dokonuje oceny działań samorządów w sferze zarządzania oświatą. Samorządy, które spełnią określone regulaminem Programu kryteria i uzyskają pozytywną recenzję ekspertów, otrzymują certyfikat i tytuł "Samorządowego Lidera Edukacji". - Nasz certyfikat jest jednym z najbardziej prestiżowych, elitarnych i rozpoznawalnych certyfikatów jakości, jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego. Od 7 lat corocznie wyróżniamy najlepsze pod względem polityki oświatowej gminy, powiaty i województwa w Polsce – przekonuje Przemysław Ruta, Sekretarz Programu „Samorządowy Lider Edukacji”.

W VII edycji Programu „Samorządowy Lider Edukacji”, po raz pierwszy w jego historii, przyznane zostało nowe wyróżnienie nadzwyczajne (dodatkowe) w kategorii: „LIDER WSPÓŁPRACY EDUKACYJNEJ”. Miasto Garwolin wyróżniono tym tytułem „za szczególnie nowatorskie i innowacyjne w dziedzinie współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami naukowymi i innymi podmiotami, z którymi realizują wspólne projekty oświatowe, popularyzatorskie itp.”

opr. UM/mat. prasowe

Burmistrz Zaprasza

Marzena Świeczak
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.