Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 286

Podziękowanie za uratowanie życia

30.11.2017

W środę 29 listopada, podczas sesji rady miasta Garwolina, Burmistrz Tadeusz Mikulski i Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Maria Pasik wręczyli pamiątkowe podziękowania za wzorową postawę Bartoszowi Toporkiewiczowi i Sebastianowi Chalińskiemu. Dwaj młodzi mieszkańcy Garwolina, w nocy w sobotę 14 października br, uratowali życie tonącemu 29-latkowi.

Burmistrz Miasta podkreślił, że taka postawa powinna być wzorem do naśladowania a także stanowi przykład zachowania zimniej krwi w sytuacji krytycznej.

W rozmowie z portalem eGarwolin.pl Bartosz i Sebastian wspominali to zdarzenie:

Powiem szczerze. Działo się to bardzo szybko. Minęliśmy grupkę ludzi, która siedziała na betonowym mostku na bulwarze. Odeszliśmy jakieś 150 metrów i usłyszeliśmy chlupnięcie wody i słowa „Marek, nie wygłupiaj się”. Zatrzymaliśmy się i zaczęliśmy obserwować sytuację. Nagle ktoś krzyknął „Boże, Marek się topi!” W tamtym momencie już nie było chwili zastanowienia. Zaczęliśmy biec w tamtą stronę. W biegu tylko zdjęliśmy rzeczy i wskoczyliśmy do wody, żeby złapać tego chłopaka, który tonął. Więcej tak naprawdę z tej akcji nie pamiętam. Adrenalina tak uderzyła do głowy, że jedyne co mam przed oczami to twarz tego chłopaka, który już tonął i tracił przytomność – wyznaje Bartosz. – Po wyciągnięciu chłopaka, musieliśmy położyć go na kostce. Przykryliśmy go własnymi kurtkami i osób dookoła. W międzyczasie nasze koleżanki zadzwoniły po karetkę pogotowia, która przyjechała po jakimś czasie. Zabrali człowieka, przeprowadzili wywiad z nami. Przyjechała także policja, żeby zebrać wszystkie informacje. Później poszliśmy do domu – wspomina Sebastian.

Bartosz i Sebastian przyznają, że bardzo pomogły im lata spędzone w ZHP i kursy harcerskie, podczas których uczyli się, jak należy zachować się w różnych sytuacjach.

Na pytanie czy czują się bohaterami odpowiadają:

W całej Polsce są setki tysięcy ludzi, mundurowych, strażaków, policjantów, żołnierzy, medyków, którzy pomagają ludziom naprawdę w wielkim stopniu codziennie, często narażając przy tym swoje zdrowie i życie, więc ja osobiście nie czuję się bohaterem – mówi Sebastian.

Uważam, że zrobiliśmy, to co musieliśmy. Tak naprawdę wypełnienie obowiązku nie jest czynem bohaterskim – dodaje Bartosz.

Gratulujemy Panowie postawy obywatelskiej i życzymy wszystkiego co najlepsze!

UM/ eGarwolin.pl

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.