Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 282

Wśród kolejnych Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata rodzina z powiatu garwolińskiego

21.11.2017

10 medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata odebrali w poniedziałek w Lublinie potomkowie nieżyjących już osób, które w czasie wojny, z narażeniem własnego życia, ukrywały i ratowały Żydów z Kurowa, Tomaszowa Lubelskiego, Białej Podlaskiej, Żelechowa. Na zaproszenie Ambasady Izraela w uroczystości brał udział Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, gdyż na terenie miasta mieszka Pani Pelagia Rejdych - córka i siostra oznaczonych Państwa Sokołów.

 „Każdy z nas ma możliwość wyboru, żeby uczynić tę ziemię niebem albo piekłem. (…) Obecni tutaj potomkowie, członkowie rodzin, mają prawo czuć się dumni z tego, że ich przodkowie byli tymi, którzy wybrali, aby ziemię czynić niebem, a nie piekłem.” – powiedziała Attache Kulturalna Ambasady Izralea Hadass Nisan, która wręczyła wyróżnienia.

Medalami uhonorowano Edwarda Turka oraz jego siostrę Juliannę Sokół, jej męża Władysława oraz synów Zdzisława i Jana. Latem 1943 r. Turek zorganizował pomoc dla kilku rodzin Żydów z getta w Żelechowie - m.in. Weinbergów, Winogradów, Boruchowiczów i Popowskich. 24 uciekinierów z getta przez rok ukrywała rodzina Sokołów w piwnicy swojego domu we wsi Wilczyska k. Żelechowa. Turek przez cały ten okres koordynował pomoc.

W czerwcu 1944 r. grupa 18 uzbrojonych Polaków napadła na gospodarstwo i zamordowała większość Żydów, 10 osobom udało się uciec. Część z nich wróciła do gospodarzy, ale 10 lipca na skutek donosu, Niemcy znaleźli ukrywających się Żydów i rozstrzelali w pobliskim lesie wraz z gospodarzem Władysławem Sokołem.

Syn jednej z ocalonych Dwojry Shamai (z d. Popowska) Josh Korn powiedział, że na świecie żyje około 140 osób, które są potomkami ocalonych Żydów z Żelechowa. „Nie byłoby nas, gdyby nie odwaga i postawa pana Turka i rodziny Sokołów.(…) To byli niezwykli ludzie, bo nie tylko wiedzieli, co robić, co jest słuszne, ale to zrobili, choć mieli świadomość, że mogą zapłacić za to życiem.” – podkreślił.

Odznaczenie odebrali: Pani Maria Ducka (z rodziny ś.p. Edwarda Turka) i Panie Lidia Gujska i Marzena Smagowska (w imieniu Pani Pelagii Rejdych z Garwolina- córki i siostry odznaczonych Państwa Sokołów).

Odznaczeniem uhonorowano także sześć osób zaangażowanych w uratowanie Samuela Chanesmana i jego syna Josefa z Kurowa: Antoniego Kordowskiego, Jana Molędę, Jana Pajórka, Stanisława Szeleźniaka, Bronisławę i Władysława Wójcików. Medal przyznano również Stanisławowi i Feliksie Gajdom za uratowanie 15-letniej Diny Rycer, która uciekła getta w Kurowie w 1942 r., Janowi i jego matce Mariannie Kulik za uratowanie Rajzer Dziecioł z Białej Podlaskiej, Elżbiecie Ważnej za uratowanie Hany Spieseisen.

Barbara Czajkowska, która odebrała medal dla Antoniego Kordowskiego powiedziała: „Świadectwo, które dali nasi bliscy, ratując życie obywatelom polskim żydowskiego pochodzenia, jest dowodem nie tylko heroizmu, ale przede wszystkim miłości bliźniego, zasady wynikającej z Dekalogu, która przez wieki kształtowała relacje dwóch bliskich sobie narodów”

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie bohaterom, którzy z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej. Jak poinformowano na uroczystości, odznaczenie to do dnia 1 stycznia 2017 r. otrzymało 26 513 osób, w tym 6 706 Polaków.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: ks. biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło, rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, Robert Gmitruczuk Wicewojewoda Lubelski, wójt Kurowa Stanisław Wójcicki a także młodzież ze szkół w Kurowie, Lublinie i z Tel Avivu.

na podst. inf. prasowych

Burmistrz Zaprasza

Marzena Świeczak
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.