Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 279

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległosci

13.11.2017

Oficjalne miejsko-powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. o godz. 10:00 w garwolińskiej kolegiacie. Eucharystię celebrowali proboszczowie garwolińskich parafii: ks. Ryszard Andruszczak, ks. Stanisław Małek i ks. Andrzej Lemieszek. Proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w kazaniu przekonywał że „ Polska jest najważniejsza z jej kulturą, tradycją, wiarą i sercem, a my powinniśmy na nowo uczyć się miłości do Ojczyzny i siebie nawzajem”.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości na czele z orkiestrą OSP Garwolin przemaszerowali pod kamień upamiętniający Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zebranych gości przywitał Sekretarz Miasta Cezary Tudek po czym głos zabrał Burmistrz Miasta Tadeusz Mikulski. W krótkich słowach przypomniał drogi Polaków do niepodległości, trud i ofiarę krwi ponoszone przez pięć pokoleń, które pielęgnowały w sobie miłość do Ojczyzny.

„Dziś - podkreślał włodarz miasta - patriotyzm to troska o język ojczysty, o czystość i bogactwo mowy, o poznawanie historii ojczystej i wydobywanie z niej pięknych kart, ale również nazywanie po imieniu zła, jakie miało w niej miejsce. Patriotyzm polega również na tym, by prawo w naszym kraju było dobre, przestrzegane i egzekwowane. Patriotyzm to także troska o dobre obyczaje. Chodzi o budowanie takiej atmosfery, żebyśmy w naszej ojczyźnie wszyscy czuli się naprawdę jak u siebie (…) Możemy być dumni z naszych przodków. (…) Jesteśmy narodem, który kocha wolność. (…) Śmiało i dumnie możemy patrzeć w przyszłość.”

Po części oficjalnej skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozbrzmiał pieśniami patriotycznymi w wykonaniu Chóru Miasta Garwolina i orkiestry OSP z Trąbek. Nie były to jedyne atrakcje przygotowane przez organizatora pikniku patriotycznego - Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1 Pułku Strzelców Konnych przygotowało prezentacje sprzętu wojskowego a harcerze z ZHP Hufca „Orłów” zaprosili najmłodszych do wspólnej zabawy. Uczestnicy pikniku rodzinnego mogli rozgrzać się przy ognisku, zjeść kiełbaskę i ciepłą grochówkę. Podczas pikniku wręczono nagrody laureatom konkursu organizowanego przez Wspólnotę Powiatową w ramach realizacji zadania publicznego miasta Garwolina w 2017 r. w zakresie „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.

Na 99. rocznice odzyskania niepodległości skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zyskał nowy wygląd: na elewacji stacji transformatorowej powstał mural nawiązujący do Garwolina i Józefa Piłsudskiego. Powstał on z inicjatywy Urzędu Miasta Garwolina i Rejonu Energetycznego, który jest właścicielem stacji transformatorowej, a jego wykonania podjęło się Centrum Sportu i Kultury.

Obchodom towarzyszyły także wydarzenia kulturalne i sportowe. O godzinie 18:00 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury Teatr O!Mamy wystawił sztukę Aleksandra Fredry „Damy i huzary”, miłośnicy świętowania na sportowo wzięli udział w rajdzie rowerowym „Pogoń za bolszewikiem” Garwolińskiego Stowarzyszenia Kolarskiego „Horyzont” a także w rozgrywkach XIII, XIV, XV Pucharu Niepodległości w halowej piłce nożnej Garwolińskiej Ligi Piłkarskiej oraz w Turnieju Niepodległości w siatkówce mężczyzn.

W uroczystościach wzięli udział między innymi Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Grzegorz Woźniak, Poseł Stanisława Prządka, Radny Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski, przedstawiciele służb mundurowanych, przedstawiciele władz powiatu na czele ze Starostą Markiem Chciałowskim, władze miasta Garwolina na czele z Przewodniczącym Rady Miasta Markiem Jonczakiem oraz Burmistrzem Miasta Tadeuszem Mikulskim.

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2017
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.