Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 251

Upamiętniliśmy 78. rocznicę bombardowania Garwolina

11.09.2017

Pierwsze bomby lotnictwa niemieckiego spadły na Garwolin w dniu 8 września 1939 r. , w święto Matki Boskiej Siewnej. Zginęło wielu ludzi, a ci, którzy przeżyli stracili dorobek całego życia. Bombardowania wyrządziły największe straty w centrum miasta, gdzie zostało zniszczone 90% zabudowań, w tym kościół parafialny. Społeczność miasta co roku, w dniu 8 września, wspomina to tragiczne wydarzenie z historii II wojny światowej.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w kolegiacie p.w. Przemienienia Pańskiego. Burmistrz Miasta w swym przemówieniu przytoczył wspomnienia świadków bombardowania miasta:

Garwolin nie istniał. – napisał w swoich wspomnieniach ppor. Stanisław Piotrowski z 2 Pułku Strzelców Konnych przebywający w mieście na początku drugiej dekady września – Dymiły jeszcze zgliszcza spalonego w przeddzień miasta. Ludzie osowiali, apatyczni, zrozpaczeni snuli się, jak ćmy po pogorzeliskach. Ten i ów podnosił coś z ziemi, inny deptał dopalające się drzewo”

Podczas tegorocznych uroczystości w szczególny sposób były wspominane kobiety w służbie wojskowej i cywilnej w latach 1939-1963.  Na północnej ścianie kościoła z inicjatywy Stowarzyszenia Wczoraj Dziś i Jutro dla Garwolina i powiatu, zawisła tablica poświęcona kobietom, które walczyły w wojskowej i cywilnej służbie kobiet. Prof. Zbigniew Gnat Wieteska przedstawił sylwetki kobiet, które na przestrzeni lat były gorącymi patriotkami i walczyły o niepodległość. Podkreślał, że opowiadając lub pisząc o organizacjach niepodległościowych wspominamy głownie mężczyzn -  dowódców i uczestników akcji zbrojnych. 

„A przecież w skład tych organizacji wchodziły także kobiety, pełniąc w nich odpowiedzialną i potrzebną funkcję. Opiekowały się rannymi i zagrożonymi aresztowaniem, pracowały jako sanitariuszki, łączniczki, kurierki oraz prowadziły wywiad.”

Podczas piątkowej uroczystości wręczono Medal Pro Patria, przyznawany przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych  „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.” Prezes ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” Garwolin Antoni Frąckiewicz udekorował Medalem Pro Patria sanitariuszkę i łączniczkę Panią Genowefę Lussę (z domu Szewczyk) ps. Jutrzenka.

Na zakończenie oficjalnych obchodów Pani Genowefa Lussa, Burmistrz Miasta, Starosta Powiatu i Przewodniczący Rady Miasta odsłonili tablicę.

Po zakończonych uroczystościach przyszedł czas na podziękowania: Burmistrz Miasta Tadeusz Mikulski dziękował wszystkim którzy przyczynili się do powstania tablicy: inicjatorowi - radnemu Rady Miasta Leszkowi Mączce, Stowarzyszeniu Wczoraj, Dziś, Jutro dla Garwolina i powiatu, Radzie Miasta za decyzję o współfinansowaniu tablicy przez samorząd miasta, proboszczowi kolegiaty: ks. Ryszardowi Andruszczakowi za zgodę na umieszczenie tablicy.  Radny Leszek Mączka w swym wystąpieniu przytoczył genezę tablicy a także podziękował osobie, która była zaangażowana na każdym etapie powstania tablicy, służyła radą i wsparciem: Pani Jadwidze Rojek – prezes honorowej Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Górzno im. Aleksandry i Bronisława Rojek.

W tym roku mieszkańcy miasta mogli przez cały dzień oglądać wystawę na Skwerze im. Solidarności, którą przygotował portal Garwolin.org wraz z Centrum Sportu i Kultury i Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. Po oficjalnych uroczystościach, na ulicy Krótkiej odbyła się rekonstrukcja historyczna. Mieszkańcy miasta, aktorzy Teatru Rękawiczka a także członkowie grupy rekonstrukcyjnej odegrali sceny z życia Garwolina w czasów II wojny światowej.

Dziekujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w obchody 78. rocznicy bombardowania Garwolina: współorganizatorom: Starostwu Powiatowemu, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, twórcom portalu Garwolin.org, Powiatowemu Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, mieszkańcom miasta biorącym udział w rekonstrukcji i wszystkim którzy wzięli udział w obchodach.

zdj. UM Garwolin M.Trzeciak, CSiK J.Dybcio

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2017
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.