Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 193

Witaj majowa jutrzenko

04.05.2017

Wiwat maj, trzeci maj - słowa popularnej pieśni patriotycznej znanej jako „Mazurek 3 maja”, stały się tytułem spektaklu wystawionego przez Towarzystwo Teatralne Pod Górkę, który rozpoczął oficjalne obchody miejsko-powiatowych obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej aktorzy Stanisław Górka, Wojciech Machnicki i kompozytor Jerzy Derfel przybliżyli zgromadzonym historię i fragmenty Konstytucji 3 Maja a także polskie pieśni patriotyczne. Bezpośrednio po występie rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę, koncelebrowana przez proboszcza miejscowej parafii ks. Stanisław Małek, dziekana kolegiaty p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. Ryszarda Andruszczaka i proboszcza parafii Św. Jana Pawła II w Sulbinach ks. Andrzeja Lemieszka.

W słowie skierowanym do wiernych, ks. Ryszard Andruszczak przypomniał historie Konstytucji 3 Maja i rozbiorów Polski, podkreślił wartość życia w zgodzie i jedności. Zachęcając uczestników uroczystości do radosnego świętowania, podkreślił wartość życia w zgodzie. Przekonywał, że powinniśmy być dumni z naszej Ojczyzny, okazywać jej szacunek i miłość oraz cieszyć się z jej piękna i umiejętnie korzystać z wolności.

Następnie poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, służb mundurowych i szkół wraz z uczestnikami uroczystości i Orkiestrą Dętą OSP Garwolin przemaszerowali pod obelisk przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie. Tam zebranych przywitała Dyrektor placówki Ewa Flaga, następnie głos zabrał Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski. Przemawiając do zebranych zachęcał do lektury i szacunku do konstytucji. ”Szanujmy Konstytucję. Przestrzegajmy prawa. Mamy tam prawa, ale i obowiązki. Dzień dzisiejszy to również symbol zgody narodowej. (...) Niech ta flaga, polski orzeł w koronie, wspólna historia nas łączy, a nie dzieli. Wierzę, że tak może być, przecież zależy to tylko od nas. Warto pracować na rzecz zgody i wzajemnego zrozumienia. Wspólnie możemy dużo więcej.”

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym twórcom i obrońcom Konstytucji 3 Maja 1791r.

W uroczystościach wzięli udział: m.in.: Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski, Starosta garwoliński Marek Chciałowski, poseł na Sejm RP czterech kadencji Stanisława Prządka, Burmistrz Miasta Tadeusz Mikulski, komendant powiatowy policji w Garwolinie mł. insp. Iwona Czarnocka, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie bryg. Krzysztof Tuszowski, wojskowy komendant uzupełnień w Garwolinie ppłk. Sławomir Głowiński, przedstawiciele duchowieństwa, radni powiatowi i miejscy, dyrektorzy szkół, uczniowie oraz mieszkańcy.

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2017
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.