Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

News

News zdjęcie id 176

GARWOLIN – MIASTO ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJ

17.03.2017

Podczas  konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”, która odbyła się 15 marca br. w Europejskim Centrum Kultury Matecznik Mazowsze w Otrębusach zaprezentowano wyniki rankingu zrównoważonego rozwoju jst dla województwa mazowieckiego.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik uhonorował dyplomami przedstawicieli najdynamiczniej rozwijających się miejscowości na Mazowszu w trzech kategoriach – gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy miejskie.

W kategorii gmin miejskich miasto Garwolin uplasowało się na wysokim 7 miejscu. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, a kolejne: Nowy Dwór Mazowiecki, Płock, Siedlce, Podkowa Leśna i Ciechanów. Za Garwolinem sklasyfikowane zostały Płońsk (8), Węgrów (9) i Józefów (10).

Samorządy oceniano za pomocą 15 różnych zmiennych, które wyjaśniają najważniejsze obszary rozwoju gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska. Przykładem są m.in. wydatki majątkowe i inwestycyjne, na transport i łączność, procent dochodów własnych, liczba osób pracujących i bezrobotnych oraz podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców.

Ideą projektu, realizowanego przez zespół naukowców z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, którym kieruje prof. nzw. dr hab. Eugeniusz Sobczak jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promowanie najlepszych przykładów w tym obszarze.

Badania prowadzone są od wielu lat na poziomie krajowym i regionalnym. Ich wyniki mają sprzyjać zarządom i społecznościom regionów i gmin w zarządzaniu rozwojem oraz podejmowaniu decyzji o alokacji środków z funduszy strukturalnych.

Link do pełnej listy laureatów Rankingu: https://anagmis.files.wordpress.com/2017/03/ranking_mazowsze.pdf.

Burmistrz Zaprasza

Tadeusz Mikulski
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2017
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.