Logo Garwolin - Miasto   - Oficjalny serwis internetowy

Miasto Garwolin

Garwolin to miasto o długoletniej historii i tradycji. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1386r. Sprawą sporną pozostaje dokładna data nadania Garwolinowi praw miejskich. Przywilej lokacyjny z 1423r. prawdopodobnie potwierdził posiadane już prawa miejskie Garwolina.

Obecny Garwolin jest miastem powiatowym wschodniego Mazowsza, położonym na trasie Warszawa-Lublin w odległości 60 km od stolicy oraz w pobliżu szlaku kolejowego Warszawa-Dęblin. Miasto zajmuje powierzchnię 22,08 km2, a zamieszkuje je ok. 17 tys. mieszkańców.

Garwolin dysponuje dobrymi warunkami pod inwestycje. Dogodne położenie miasta (bliskość Warszawy, usytuowanie przy trasie Warszawa-Lublin, niedalekie sąsiedztwo szlaku kolejowego Warszawa-Dęblin), dobra infrastruktura techniczna (miasto jest w blisko 100% zwodociągowane i w blisko 90% skanalizowane), duże zasoby czystej wody, mogące zaspokoić potrzeby miasta kilkakrotnie większego oraz niskie podatki - to główne atuty Garwolina. Miasto posiada także nowoczesną, zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków, która w pełni zaspokaja potrzeby mieszkańców, jak i miejscowych zakładów przemysłowych. Do największych zakładów, znanych nie tylko na lokalnym rynku, ale również krajowym, a nawet zagranicznym należy zaliczyć: AVON – największą na świecie fabrykę kosmetyków, w której zatrudnionych jest ponad 3000 osób, znane firmy odzieżowe: OCHNIK Producent Odzieży Skórzanej i CORA GARWOLIN oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską ze swoimi zdrowymi i smacznymi produktami. Ze względu na obecność tych firm Garwolin jest zwany „miastem zdrowia, mody i urody”. Oprócz tego do znanych na rynku firm należy zaliczyć producentów opakowań – ZELLER Plastik Polska i CO-STA-POL oraz INTERDRUK – lidera na rynku artykułów papierniczych. W 2006 roku powstał nowy zakład „ERCA” – producent komponentów chemicznych.

W granicach administracyjnych miasta znajdują się tereny, o łącznej powierzchni ok. 108 ha, przeznaczone pod inwestycje. Stanowią one własność Starostwa Powiatowego w Garwolinie oraz własność prywatną. Teren o powierzchni 60 ha został wydzielony jako Garwolińska Strefa Aktywności Gospodarczej. Jest on przeznaczony pod działalność produkcyjno-usługowo-techniczną. Teren ten jest położony w sąsiedztwie budowanej obwodnicy Garwolina.

Budowa obwodnicy miasta rozpoczęła się w 2005 roku i została zakończona we wrześniu 2007 roku. W planach inwestycyjnych samorządu miejskiego znajduje się m.in. budowa basenu krytego oraz zbiornika wodnego, zabezpieczającego miasto przed powodzią a zarazem stanowiącego miejsce rekreacyjne, a także budowa ścieżek rowerowych, nowego budynku przedszkola, hali sportowej.

Garwolin posiada dobrze rozwiniętą bazę oświatową. W mieście funkcjonują cztery przedszkola, trzy szkoły podstawowe, pięć gimnazjów, cztery szkoły ponadgimnazjalne a także szkoły policealne. Zainteresowani mogą uczyć się m.in. na kierunku informatycznym, administracyjnym, ekonomicznym, ochrony fizycznej osób i mienia, bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkoły posiadają dobre zaplecze lokalowe, są wyposażone w wysokiej jakości sprzęt komputerowy, mają dobrą bazę sportową w postaci boisk, sal gimnastycznych, czy też kortów tenisowych.

W mieście znajduje się Wydział Zamiejscowy Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi, który kształci studentów w systemie zaocznym na kierunkach: zarządzanie i marketing oraz informatyka.

Nad rzeką Wilgą, która przepływa przez Garwolin, znajduje się kompleks rekreacyjno-sportowy. Obejmuje on ścieżki spacerowe i rowerowe, tereny parkowo-ogrodowe, plac zabaw dla dzieci, kąpielisko, wzgórze saneczkowo-widokowe, stanowiska wędkarskie, zbiornik retencyjny oraz amfiteatr. Teren ten stanowi miejsce wypoczynku i spotkań mieszkańców miasta oraz centrum życia kulturalnego.

Bogatą ofertę kulturalną posiada Centrum Sportu i Kultury. W ośrodku kultury odbywają się ciekawe spotkania, spektakle, koncerty dla młodszej i starszej widowni. Funkcjonuje tu kino „WILGA” oraz galeria, w której organizowane są wystawy obrazów, fotografii i innych eksponatów autorstwa lokalnych twórców i znanych artystów. Prowadzona jest pracownia plastyczna, modelarnia i ognisko muzyczne. Działa tu również Centrum Informacji Młodzieżowej oraz Klub Młodzieżowy. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie udostępnia wszystkim chętnym także swoje obiekty sportowe. Miłośnicy sportu mogą korzystać z hali sportowej, siłowni, sauny, miejskiego stadionu, kortów tenisowych o nawierzchni akrylowej i ceglastej.

Aktywną działalność prowadzi Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Biblioteka może poszczycić się księgozbiorem liczącym ponad 51 000 wolumenów, sukcesywnie wzrastającą liczbą czytelników oraz organizacją wielu konkursów tematycznych i spotkań z pisarzami. Przy bibliotece funkcjonuje Centrum Informacji Lokalnej, gdzie można nieodpłatnie skorzystać z komputerów, z internetu, uzyskać fachową poradę w zakresie ubiegania się o środki unijne.

W ostatnich latach Garwolin może poszczycić się dużymi osiągnięciami, które są efektem pracy i zaangażowania zarówno władz jak i mieszkańców miasta. W 2001 roku Garwolin otrzymał nagrodę Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w I edycji konkursu „Mała retencja na terenach wiejskich”. Następnie został zaliczony do I klasy miast w Wielkim Rankingu Miast, przeprowadzonym w 2003 roku przez Centrum Badań Regionalnych w Warszawie. Sukcesem było też zajęcie II miejsca w ogólnopolskim konkursie gmin miejskich „Samorządowi Liderzy Funduszy Strukturalnych”, zorganizowanym w 2005r. przez Fundację Edukacji Europejskiej oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W 2006 roku Garwolin został wyróżniony tytułem „Gmina Fair Play” Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji, który został przyznany w V edycji tego konkursu w kategorii małych miast i miasteczek.

Burmistrz Zaprasza

Marzena Świeczak
Przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek
w godzinach 14.00-16.00.

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.